Aktualności
REKRUTACJA DO PROJEKTU ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA
„Na żaglach wiedzy do kompetencji kluczowych”
Projekt jest skierowany do 192 uczennic i uczniów oraz 9 nauczycielek i nauczycieli z 9 szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Kościerzyna.
Realizatorem projektu jest Zakład Oświaty Gminy Kościerzyna, natomiast partnerem projektu jest Uczniowski Klub Sportowy Wodniacy Garczyn.
Planowane wsparcie w zakresie kształcenia ogólnego opiera się na rozwoju kompetencji kluczowych uczniów poprzez realizację zajęć dodatkowych w formie projektów edukacyjnych z wykorzystaniem infrastruktury wodno-żeglarskiej. Przez zajęcia z nawigacji połączona zostanie wiedza z geografii i matematyki, wykorzystując wiedzę z biologii, prowadzone będzie badanie wody, poznawanie flory i fauny „na żywo” co bezpośrednio wpłynie na podniesienie kompetencji matematyczno-przyrodniczych, a rozbudzanie technologii i inżynierii nastąpi podczas zajęć praktycznych np. zajęciach szkutniczych i nauki węzłów i splotów. Angielskie nazewnictwo będzie wykorzystywane podczas nauki j. angielskiego. Działania w zakresie doradztwa zawodowego skierowane będą nie tylko na promowanie zawodów związanych z nadmorskim położeniem regionu, ale również na kształtowanie kompetencji społecznych.
Powyższe działania będą ściśle powiązane z doskonaleniem zawodowym 7 nauczycielek i nauczycieli kształcenia ogólnego poprzez szkolenie z zastosowania w dydaktyce metody projektu edukacyjnego z wykorzystaniem narzędzi ICTi Kurs na patent żeglarski. Do projektu zakupione zostaną pomoce dydaktyczne.
Wartość projektu wynosi 1 839 200,35 zł. z czego 1 655 280,31zł stanowi dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.
Celem projektu jest podniesienie jakości usług edukacyjnych, służących kształtowaniu kompetencji matematycznych oraz w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, kompetencji wielojęzyczności, a także kompetencji społecznych u 192 (w tym 98K) uczniów dziewięciu szkół podstawowych Gminy Kościerzyna w woj. pomorskim, z uwzględnieniem nadmorskiego (nadwodnego) położenia i walorów przyrodniczych Kaszub i przygotowania uczniów do lepszych wyników egzaminów zewnętrznych, podjęcia nauki na dalszych etapach kształcenia, a także do zatrudnienia.
Rezultaty projektu zostały określone następująco: dla uczniów – podniesienie kompetencji kluczowych u co najmniej 80%, u nauczycieli - wzrost kompetencji kluczowych u co najmniej 76% uczestników.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego +.